Yalan Nedir?

Bütün Kötülüklerin Temeli: Yalan

Bir insan yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmişse ve bunu yapmaktan hiç çekinmiyorsa, bütün kötülüklerin kapısını açmış demektir.

Böyle biri hem toplumda insanların gözünde güvenirliğini yitirir hem de Allah’ın şiddetle yasakladığı bir davranışta bulunduğu için O’nun rızasının dışına çıkmış olur.

Yalan Nedir
Yalan Nedir

“Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.” (33/Ahzâb Suresi, 70-71. ayetler)

Gıybet, yalan söylemek, iftira atmak gibi kötü alışkanlıkların hepsi insanın dengesini bozan ve yaşamın normal akışının önünde engel teşkil eden zararlı huylardır.

Bu huyları terk edip güzel davranışlar içine girenler günahların neden olduğu ağırlıktan kurtulup yaşam enerjilerini yükseltirler. Allah’ın emirlerini yerine getirip yasaklarından sakındıkları için Allahutaala onlardan razı olacaktır. Manevi dilekçelerini sunmak üzere Allah’ın huzuruna çıktıklarında ihlas ve samimiyetleri tamdır, dolayısıyla duaları makbul olur.

Çünkü Allah lütüf ve ihsanını, O’nun yüceliği karşısında haşyet duyan ve bu sayede rızasını kazanan kullarına bahşeder.

“Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu, rabbini sayıp O’ndan korkanlar içindir.” (98/Beyyine Suresi, 8. Ayet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir