İstihare Duası

İstihare Duası nedir? İstihare nedir nasıl yapılır? İstihare duası Arapça Türkçe Okunuşu Anlamı

“İstihare eden kimse zarar görmez, istişare eden pişmanlık duymaz, iktisada riayet eden geçim sıkıntısı çekmez.” (Tecrid Tercemesi 4/135)

Peygamber efendimiz (s.a.v) bu hadis-i şerifte, yaşamımızı ilgilendiren meselelerde zarar görmememiz ve her konuda doğru yolda olmamız için istihare, istişare ve iktisatın ne derece önemli olduğundan bahsetmiştir.

İstihare Ne Demektir?

İstihare, Allah’tan hayır dilemektir. Kişi, hayatını ilgilendiren herhangi bir konuda karar alma aşamasında iken tereddüt içerisine ise, Allah’ın kendisini en doğru şekilde yönlendirmesi için tam bir teslimiyetle meseleyi O’nun takdirine bırakır. Kişi böyle bir tevekkül içerisine girdiği zaman hem kulluk derecesi yükselecektir hem de işini herkesin ve herşeyin iradesi ve idaresi elinde olan Allah’ın takdirine bıraktığı için, Allah Teâlâ onu en hayırlı olana yönlendirerek mükafatlandıracaktır.

İstihare, hayırlı olanı istemek konusunda büyük önem arzeden ve insana manevi güç veren dua ve ibadettir.

İstişare Ne Demektir?

İstişare ise, insanın yaşamını ilgilendiren önemli konularda karar almadan önce, o konularla ilgili ehil gördüğü kişilere danışmak ve mesele ile alakalı onlardan fikir almaktır.

Hayatımızın her konusunda biz ümmetine örnek olan Peygamber efendimiz (s.a.v) kendisi peygamber olmasına rağmen, başlayacağı her işe sahabileriyle istişare ederek başlamıştır ve bizlere de istişare yapmadan bir işe başlamamayı tavsiye etmiştir.

Allah Teala kuran-ı kerimde istişarenin öneminden bahsetmiştir ve şöyle buyurmuştur:

“Onlar işlerini istişare ile yürütürler.” (42/Şura, 38)

“İş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.” (3/Âl-i İmrân, 159)

Her bir mesele için, o mesele hakkında ilim sahibi ve tecrübeli olan kişilerle istişare yapılmalıdır. Allah Teâlâ, yanlış kararlar alınmasına neden olabilecek kişilerle istişare yapılmaması hususunda ayet-i kerime ile insanları uyarmıştır:

“Ey iman edenler! Sizden olmayanları sırdaş edinmeyin, onlar size kötülük yapmaktan geri durmazlar, sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların ağızlarından nefret taşmaktadır; kalplerinin gizlediği ise daha büyüktür. Gerçekten size delilleri açıklamışızdır, eğer düşünüyorsanız!” (3/Âl-i İmrân, 118)

İstihare Duası Nasıl Yapılır?

İstiharenin nasıl yapılacağı hususunda peygamber efenedmiz (s.a.v) hadis-i şeriflerinde bizlere gerekli olan bilgileri vermiştir.

İstihâre namazının birinci rekâtında fâtiha sûresinden sonra kâfirûn sûresi, ikinci rekâtında fâtiha sûresinden sonra ihlas sûresi okunur ve namaz bittikten sonra istihâre duası yapılır.

Peygamberimizin Tavsiye Ettiği İstihare Duası Nedir?

Cabir bin Abdullah şöyle anlatıyor:

“Resulullah (s.a.v) bize Kur’ân’dan bir sûre öğretir gibi, büyük küçük her işimizde istihareyi öğretti ve şöyle buyurdu: “Sizden birinize bir iş hakkında tereddüt ve üzüntü çöktüğü zaman farz namazlarından başka olarak iki rekât namaz kılsın, sonra şöyle duada bulunsun:


اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ، وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ

İstihare Duası
İstihare Duası

Okunuşu: “Allâhümme innî estehîrüke bi ‘ılmike ve estakdirüke bi kudretike ve es’elüke min fadlikel ‘azîm. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente ‘allâmül ğuyûb. Allahümme in künte ta’lemu enne hâzel emre hayrun lî fî dînî ve me’aşi ve ‘âkıbeti emrî ve yessirhü lî. Sümme bârik lî fîh. Ve in künte ta’lemü enne hâzel emre şerrun lî fî dînî ve me’aşi ve ‘âkıbeti emrî, fasrifhü ‘annî vasrifnî ‘anhü vakdür li el hayra haysü kâne. Sümme ardınî bihî.” (Buhârî, Teheccüd, 25)

Anlamı: “Allah’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim; Sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, hayatım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!”

İstihare Duası Kaç Gece Tekrar Edilebilir?


İstihare bu şekilde 7 gece tekrarlanabilir. Peygamber efendimiz (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Ey Enes, bir işi yapmayı niyet ettiğin zaman o iş hakkında yeniden yedi defa istihare et. Sonra kalbinden geçen temayüle bak. Çünkü hayır kalbinde doğan mânâdadır.” (Tecrid Tercemesi 4/143))

Kişi istihare ettikten sonra kalbi hangi tarafa meylederse o tarafın hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, II, 470-471).

Allah’ın rahmeti ve merhameti ebediyen hepimizin üzerine olsun…

Manevi Şifa Terkipleri Kitabının İçeriği Nedir ve Nasıl Okunur? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız!

Manevi Şifa Terkipleri Kitabı Nasıl Okunur? En Etkili Dualar (manevidilekce.com)

İnstagramdan beni takip etmek ve paylaşımlarımdan faydalanmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın!

https://www.instagram.com/ilahiyatci.tuba.hoca/

Manevi Dilekçe ve Manevi Şifa Terkipleri Dua Kitap Setini Sipariş Vermek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın!

Manevi Dilekçe Kitap Seti | Manevi Dilekce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir