İstiğfar Duası – Seyyidül İstiğfar Duası – Tövbe Duası

İstiğfar duası nedir? Seyyidül İstiğfar Duası nasıl okunur? Arapça Türkçe Okunuşu. Tövbe duası nedir?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Her Kim İstiğfara Devam Ederse, Allah-u Teâlâ O Kimseyi Her Darlıktan Kurtarır, Her Sıkıntısına Bir Ferahlık Verir ve Onu Hiç Ummadığı Yerden Rızıklandırır.” (Ebu Dâvud)

İstiğfar Duası – Seyyidül İstiğfar Duası

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir:


اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَاَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ أَنْتَ

Okunuşu: “Allahümme ente rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mestetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke binî’metike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz zünûbe illâ ente” (Buhârî, Deavât, 2)

Anlamı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum; gücüm yettiği kadarıyla senin akdin ve va’din üzere bulunuyorum. İşlediğim kusurların şerrinden sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni bağışla; çünkü senden başka hiçbir kimse günahları mağfiret edemez.”

Dualarımızın kabul olmasının önündeki engel nedir?

✨Dualarımızın kabul olmasının önündeki en büyük engel, yaptığımız hatalar ve işlediğimiz günahlardır. İstiğfar, manevi temizliktir ve bu engelleri tek tek temizler. Bu yüzden İstiğfârın hayatımızın değişmesinde çok büyük önemi vardır. Ama öncelikle İstiğfârın şuurunda olmamız gerekiyor. Sadece dil ile İstiğfârın bir önemi yoktur.

🔑Tevbe istiğfar edecek kişi, yukarıdaki çok mühim istiğfar duasını “Ey iman edenler! Allah’a samimiyetle tövbe edin!”(Tahrîm suresi, 8. ayet) ayeti kerimesinde belirtildiği gibi, yaptığı günahlardan ve işlemiş olduğu hatalardan pişman olarak,ihlas ve samimiyetle yapmalıdır ve okuduğu duanın anlamının bilincinde olarak okumalıdır.

İstiğfar kulun Allah ile arasındaki bütün engelleri kaldırır.

İstiğfar yaşamımıza hayır, güzellik ve bereket getirir. Yaşadığımız maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulmak için tövbe edip af dilemek bizi sıkıntılarımızdan arındırıp feraha ulaştırır.

“Kim sürekli istiğfar ederse, Allah onun her türlü sıkıntısına çıkış yolu gösterir, onu her türlü dert ve endişeden feraha eriştirir ve onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır.” (Ebu Davud, 1520)

✨ İstiğfar (bağışlanmayı dileme, tövbe etme) maddi ve manevi problemlerin çözümü ve duaların makbul olmasının önündeki engellerin kalkması açısından çok büyük önem arz eder ve kulluğumuzun önemli şartlarından biridir.

Kuran-ı Kerim’de bir çok ayet-i kerimede Rabbimiz kullarını istiğfara yönlendirir.

💠 “Rabbinizden mağfiret dileyin, sonra O’na tövbe edin. Allah da sizi belirlenmiş bir süreye kadar dünya nimetlerinden güzelce yararlandırsın, fazlasını yapan herkese de iyiliğinin karşılığını versin.” (11/Hûd Suresi, 2-3. ayetler)

✨ Peygamber Efendimiz de sıkıntıları ve dertleri olan insanları istiğfara yönlendirirdi.

💠 “Ebu Hanife’nin Müsnedi’nde anlatıldığı üzere, Ensar’dan bir kişi Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) yanına gelerek: ‘Ey Allah’ın Rasulü! Henüz bir çocukla rızıklandırılmadım ve benim bir çocuğum olmadı’ diye serzenişte bulundu.

Bunu duyan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) adama: ‘Sen neden çokça istiğfarda bulunmuyor ve çokça sadaka vermiyorsun? Allah bunlar sayesinde sana çocuk ihsan eder’ buyurdu.

Adam bu olaydan sonra çokça istiğfarda bulunmaya ve bolca sadaka vermeye başladı. Ardından 9 erkek çocuğu oldu.” (Müsnedu Ebî Hanîfe, 51)

✨ Kur’an-ı Kerim’deki birçok ayette Gafur ismi Rahim ismiyle birlikte yazılmıştır. Bu da gösteriyor ki, Allah Teala af dileyen kullarını hem affeder hem de onlara merhamet ederek sıkıntılarını giderir ve lütuflarda bulunur.

İstiğfar yaşamımıza hayır, güzellik ve bereket getirir.

Yaşadığımız maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulmak için tövbe edip af dilemek bizi sıkıntılarımızdan arındırıp feraha ulaştırır.

✨ Sıkıntılarımızın çözümü, bütün hastalıklarımızın şifası istiğfardır. Çünkü Allah’ın verdiği akıl ve cüz-i iradeyi yanlış yönde kullanarak günah işlemek, sıkıntılara ve hastalıklara yol açar.

✨ El-Gafur esmasının üzerimizde daha çok tecelli etmesini ve Allah’ın affını, bağışlayıcılığını istiyorsak, hatalarımızı sürdürmeyip bir günah işlediğimizde hemen Allah’tan mağfiret dilememiz gerekir.

✨ Bizim de diğer insanların kusurlarının üzerini örtmemiz, hata yapanları bağışlamamız gerekir ki, Allah da bize aynı şekilde muamele etsin.

“Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

Allah günahları affeder mi?

Bazı insanlar günahları yüzünden dualarının kabul olmadığını düşünürler ve Allah’ın kendilerini hiç affetmeyeceği zannederek büyük bir ümitsizliğe kapılırlar.“Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9)

✨ Rabbimiz kullarına karşı çok merhametlidir ve aslında kullarının üzerine sürekli rahmet ve merhamet yağdırır. Allah’ın rızasına uygun olmayan bir davranışta bulunduğumuzda, bir günah işlediğimizde Allah’ın üzerimize yağdırdığı rahmet ve merhametiyle aramıza duvar örülür. Günah işlemeye devam edersek bu duvarlar çoğalmaya devam eder ve Allah’ın üzerimizdeki rahmeti giderek azalır.

✨ Fakat günah işlemeyi bırakıp tövbe ederek af dilediğimizde Allah’ın rahmetine ulaşmamıza engel olan bu duvarlar kalkmaya başlar ve Rabbimizin rahmeti üzerimize yağmaya devam eder.

💠“Kim sürekli istiğfar ederse, Allah onun her türlü sıkıntısına çıkış yolu gösterir, onu her türlü dert ve endişeden feraha eriştirir ve onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır.” (Ebu Davud, 1520)

✨ Günahlarımızdan, hatalarımızdan, ihmallerimizden kaynaklanan maddi ve manevi tüm sıkıntıların çözülmesi için sık sık istiğfar etmeliyiz.

İstiğfar manevi temizliktir.

✨ Rabbimize istiğfar ettikçe manevi temizlik yapmış oluruz. Bu temizlik Rabbimizin bize çıkış yolu göstermesine ve bütün sıkıntılarımızdan kurtulmamız için O’nun yardımına ulaşmamıza vesile olur.

✨ Bir Müslüman Allah’ın yasakladığı bir şeyi yapıp günaha girerse, ardından pişman olup af ve mağfiret dilerse Allah onu affeder.

💠“Allah şöyle buyurdu: ‘Ey Âdemoğlu! Sen bana (bağışlanman için) dua ettiğin ve benden (bağışlanmanı) ümit ettiğin sürece, günahlarının ne kadar çok olduğuna bakmam, seni bağışlarım. Ey Âdemoğlu! Günahların gökyüzünü dolduracak kadar çok olsa, sonra da benden bağışlanmanı dilesen, günahının ne olduğuna bakmam, seni bağışlarım. Ey Âdemoğlu! Sen yeryüzünü dolduracak kadar çok günahla huzuruma gelsen, ancak bana hiçbir şeyi ortak koşmamış olsan, ben de yeryüzü dolusu mağfiretle seni karşılarım.’” (Tirmizi, Daavat: 98)

✨ Bu hadis-i şerif bize işlediğimiz günahlar nedeniyle umutsuzluğa kapılmamamızı, ne kadar günah işlemiş olursak olalım, bir daha yapmamak üzere Rabbimizden mağfiret dilediğimizde bizi bağışlayacağını bildirir.

Allah’ın rahmeti ve merhameti ebediyen hepimizin üzerine olsun…

Manevi Şifa Terkipleri Kitabının İçeriği Nedir ve Nasıl Okunur? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız!

Manevi Şifa Terkipleri Kitabı Nasıl Okunur? En Etkili Dualar (manevidilekce.com)

İnstagramdan beni takip etmek ve paylaşımlarımdan faydalanmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın!

https://www.instagram.com/ilahiyatci.tuba.hoca/

Manevi Dilekçe ve Manevi Şifa Terkipleri Kitap Setini Sipariş Vermek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın!

Manevi Dilekçe Kitap Seti | Manevi Dilekce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir