Güzel Ahlak Nedir – Peygamberimizin Güzel Ahlak Duası

Güzel ahlak nedir? Güzel ahlaklı olmak için hangi duaları okumalıyız? Çevremizdeki kişilerin güzel ahlaklı olması için nasıl dua etmeliyiz?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) in önemli dualarından biridir. Kalp güzelliği, ahlak güzelliği, sûret güzelliği, ruhsal sağlık, bedensel sağlık, gönül ferahlığı, maddi ve manevi aydınlığa erişmek için her gün vakit buldukça bu şekilde dua etmelisiniz

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ فِى قَلْبِى نُورًا وَفِى بَصَرِى نُورًا وَفِى سَمْعِى نُورًا وَعَنْ يَمِينِى نُورًا وَعَنْ يَسَارِى نُورًا وَفَوْقِى نُورًا وَتَحْتِى نُورًا وَاَمَامِى نُورًا وَخَلْفِى نُورًا وَاجْعَلْ لِى نُورًا -وَفِي رِوَايَةٍ- عَصَبِى وَلَحْمِى وَدَمِى وَشَعْرِى وَبَشَرِى

“Allah’ım! Kalbime büyük bir nûr ver; gözüme bir nûr, kulağıma bir nûr ver; sağıma bir nûr, soluma bir nûr ver; üstüme bir nûr, altıma bir nûr ver; önüme bir nûr, arkama bir nûr ver; bana büyük bir nûr ihsân eyle!”

Güzel ahlaklı olmak için El-Berr: البَرّ esmasını okuyarak dua etmelisiniz. Ya Berr : يَا بَر şeklinde her gün100 kere okuyabilirsiniz. Güzel ahlaklı olmasını istediğiniz kişi için de niyet ederek okuyabilirsiniz. Örneğin evladınız veya eşiniz için okuyabilirsiniz.

Anlamı: Kulları için daima kolaylık ve rahatlık isteyen, iyilik ve ihsanı bol olan O’dur!

Allah’ın nasıl bir misal getirdiğini görmedin mi? Güzel sözü, kökü sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzetti.  O ağaç, rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara böyle misaller getirmektedir. (İbrahim Suresi, 24-25)

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

“Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremez.” Bu söz üzerine bir adam, “İnsan elbisesinin ve ayakkabısının güzel olmasından hoşlanır!” deyince Resûlullah (sav), “Şüphesiz ki Allah güzeldir, güzelliği sever. Kibir ise hakikati inkâr etmek ve insanları küçümsemektir.” buyurmuştur.

(M265 Müslim, Îmân, 147)

Güzel Ahlaklı olmak için, yüz güzelliği için ve hayatın güzelleşmesi için El Cemil esması ile dua edilmelidir.

El Cemil esmasını okuyarak dua etmek kalp güzelliği, ahlak güzelliği, yüz güzelliği, ruhsal sağlık, bedensel sağlık, gönül ferahlığı, maddi ve manevi aydınlığa erişmek için çok önemlidir.

El-Cemil esmasının anlamı : Zatı, sıfatları, fiilleri ve isimleri güzel olan ve tüm güzellikleri yaratan O’dur!

✨ Allah’ın kâinatta yarattığı maddi ve manevi tüm güzelliklerde O’nun El-Cemil isminin tecellisi, yani görüntüsü, belirtisi vardır.

✨ Bu yüzden Allah Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet-i kerîmede göklerin ve yerin yaradılışını ve tüm yaradılıştaki hikmeti anlamaya çağırır.

💠 “De ki: Bir bakın da görün, göklerde ve yerde neler var?” (10/Yunus Suresi, 101. Ayet)

Peygamber Efendimiz hadisi şerifinde belirttiği üzere “Allah El Cemîldir (güzeldir) ve güzel olanı sever.” Bu yüce sevgiye mazhar olmak için kendimizi maddi ve manevi olarak güzelleştirmek için elimizden gelen gayreti gösterelim.

✨ Maddi güzelleşme El Cemil esmasının bizlere yüklediği görevlerden biridir. Mümin bir kul Rabbinin sevgisini kazanmak için temizlik ve bakımına dikkat etmeli, giyim kuşamına özen göstermelidir.

✨ Yaradılış gereği insan güzel olmak ve diğerlerine güzel görünmek ister. Rabbimizin güzel olanı sevdiğini bilerek yaradılışımızdan gelen güzel olma duygusunu, O’nun rızasına yöneltirsek böylece gayretimiz salih bir amele dönüşür.

✨ Manevi güzelleşme ise ahlak güzelliğidir.

Güzel ahlak Rabbimize olan kulluğumuzun derecesinin en önemli göstergesidir.

✨ Kuranı Kerim ayetlerine ve Peygamber Efendimiz’in hadislerine baktığımız zaman güzel ahlaklı olmanın büyük mükafatları olduğunu görürüz.

✨ Çünkü nefsine hem iyi olma kabiliyeti hem de kötü olma kabiliyeti verilmiş olan insan için güzel ahlaklı olmayı başarmak zordur ve fedakarlık gerektirir. Bir insanın gerçek olgunluğa ulaşması bu konudaki sabrına bağlıdır.

Rabbimiz bize El-Cemil ahlakıyla ahlaklanmamızı, ve her ne sebeple olursa olsun güzel davranışları terketmememizi emretmiştir.

✨ Tüm bu görevleri layıkıyla yerine getirerek El Cemil esmasını çokça zikreden kulun üzerinde Rabbimizin El Cemil esması tecelli eder ve böyle bir kul Allah’ın vadettiği üzere maddi ve manevi güzelliklere mazhar olur.

💠 “Biz güzel davrananlara fazlasıyla vereceğiz.” (2/Bakara Suresi, 58. Ayet)

💠 “Biz güzel iş yapanların ecrini asla zâyi etmeyiz.” (Kehf Suresi, 30)

💠 “Sabret! Allah güzel davrananların mükâfatını zayi etmez.” (Hud Suresi,1)

Allah biz insanları kâinattaki canlı, cansız bütün varlıklarla ilişkili olarak yaratmıştır.

Allah biz insanları kâinattaki canlı, cansız bütün varlıklarla ilişkili olarak yaratmıştır. Bizim bu ilişkiler ağındaki tutum ve davranışlarımız, ahlakımızın nasıl olduğunu ortaya koyar.

✨ Bir yandan bizleri yaratan sonsuz kudret sahibi Allah’a kulluk ve ibadetlerimizi yerine getireceğiz. Diğer yandan hakkıyla yapmaya çalıştığımız kulluğumuzun bir sonucu olarak ortaya çıkan güzel ahlakımızla, Allah’ın yarattığı varlıklara karşı O’nun emrettiği gibi şefkat ve merhametle hareket ederek adalet ve iyi niyet çerçevesinde doğru davranışlar sergileyeceğiz.

💠 “İbn-i Abbâs (r.anhümâ)’dan; Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: ‘Su buzu erittiği gibi, güzel ahlâk da günâhları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi, kötü ahlâk da ameli bozar.’” (Taberanî, el- Mu’cemu’l-Evsat, No: 854, I, 470)

Ömür boyu yapacağımız her şeyden sorumluyuz.

Allah kullarını yaratırken akıl, idrak, sağlık, konuşma, duyma, görme yeteneği gibi sayısı nimetler vermiştir ve biz de ömür boyu bu nimetlerle yapacağımız her şeyden sorumluyuz.

✨Emanetini yüklendiğimiz herkesin ve her şeyin sorumluluğunu üstlenmeliyiz. Bunun yanı sıra Allah’ın kâinatta yarattığı herkese ve her şeye karşı duyarlı olmalıyız. Tanıdığımız veya tanımadığımız insanlara karşı sorumluyuz. Bütün hayvanlara ve bitkilere karşı da duyarlı olmakla sorumluyuz.

💠“Allah’a ve resulüne itaat eden, Allah’tan korkup O’na karşı sorumluluk duyanlar; işte bunlardır, zafere erişecek olanlar!” (24/Nur Suresi, 52. Ayet)

Allah’ın rahmeti ve merhameti ebediyen hepimizin üzerine olsun…

Manevi Şifa Terkipleri Kitabının İçeriği Nedir ve Nasıl Okunur? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız!

Manevi Şifa Terkipleri Kitabı Nasıl Okunur? En Etkili Dualar (manevidilekce.com)

İnstagramdan beni takip etmek ve paylaşımlarımdan faydalanmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın!

https://www.instagram.com/ilahiyatci.tuba.hoca/

Manevi Dilekçe ve Manevi Şifa Terkipleri Kitap Setini Sipariş Vermek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın!

Manevi Dilekçe Kitap Seti | Manevi Dilekce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir