Duanın Önemi

Duanın önemi nedir?

İnsanın ihtiyaçlarını Allah’tan ister ve O’nun huzuruna çıkarak durumunu arz eder. Bu da Allah’ın hoşuna gider.

Peygamberimiz (s.a.v) ayakkabımızın bağcığına kadar her şeyi Allah’tan istememiz gerektiğini belirtmiştir. Zaten insanların maddi ve manevi bütün ihtiyaçlarını yaratan Allah’tır.

✨ Allah kulunun bu dünyada iyi davranışlar için eğitilmesi amacıyla onun ihtiyaçlarını yaratmıştır. Ve bunları temin etme konusunda kendisinden yardım istemesini dilemiştir.

✨ Yaradılış amacımız gereğince hayatımızı idame ettirebilmemiz için her an yüce Yaradanımızın yardımına ihtiyaç duyarız ve her konuda yardım istemek için Rabbimize müracaat etmemiz gerekir.

Peygamber Efendimiz duanın önemi hakkında şöyle buyurmuştur:

💠 “Her işimde Allah’a dua ederim, hattâ hayvanımın yürüyüşüne genişlik ve kolaylık vermesi hususunda bile. Bundan dolayı, beni sevindiren sonuçlarla da karşılaşırım.” (Buhârî, el Edebü’l-müfred, no: 628)

Duanın Önemi Nedir? Dua Allah’ın kullarına bahşettiği en büyük güçtür.

Kâinatın yüce sahibi Rabbimiz kullarına değer verir. “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim” (40/Mü’min Suresi, 60. Ayet) diye buyurarak dualarımızı cevaplayacağını bildirmiştir.

Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’deki yüzlerce ayette kullarına rahmet kapılarını sonuna kadar açmış olduğunun müjdesini verir. Biz yeter ki Allah’ın rızasını kazanarak o rahmet kapılarından geçmeyi bilelim.

Allah’a ibadet ettiğimiz ve görevlerimizi yerine getirdiğimiz takdirde dua kulluğumuzu taçlandıran, yaratıcımızla aramızdaki en yüce bağdır.

“Allah iman edenlerin velîsidir; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.” (2/Bakara Suresi, 257. Ayet)

Akıllarını ve iradelerini doğru yönde kullanan insanlar, yaşamlarını Allah’ın rızasını kazanmaya adayarak O’nu kendilerine dost, veli (hami, hayra yönlendirici) edinirler. Allah’ın dostluğunu kazanan insan başka hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymaz. Çünkü O, El-Veli’dir. O’nun sonsuz merhametini gösterdiği insan için yenilgi yoktur. Dostu Allah olan insana hiçbir kuvvet zarar veremez. Allah onun yolunu her zaman aydınlatır, refaha eriştirir. Ama O’nun rahmetinden yoksun kişiler asla iflah olmazlar.

Güçlenmek İçin Duanın Önemi

İnsan yaratılış itibarıyla zayıftır. Esmalar Allah’ın sonsuz kudret sahibi olduğunu öğretir. Kul esmaları kavradığında bütün benliğiyle O’nun kudretine sığınarak güçlenir.

Allah’ı tanımayanlar O’nun ihtişamından, kudretinden, hikmetinden ve kâinatta yarattığı güzelliklerden habersiz olarak anlamsız bir yaşam sürerler. Fakat Allah’ı esmalarıyla tanıyanların kendisine, tüm insanlara ve kâinata bakış açıları değişir. Her zaman Allah’ın huzurundaymış gibi rahat ve güvenlik içinde yaşarlar.

Rabbimizin bize yaradılışımızda verdiği akıl, idrak, vicdan gibi kabiliyetlerle ve esmayıhüsna ile yaşantımızı yeniden inşa ederek ya da değiştirerek düzene sokabiliriz. Çünkü esmayıhüsnayı zikretmek, kapalı olan hayır kapılarının ardına kadar açılmasını sağlayan çok önemli bir anahtardır.

Aynı zamanda esmalar Allah’ın ilminin de anahtarlarıdır. Çünkü esmayıhüsna O’nu gerçek anlamda tanıyabilmemiz için Allah’ın bize sunduğu büyük bir lütuftur.

Her esma Allah’ın bir vasfına delalet eden (gösteren, anlatan) bir ilimdir. Esmayıhüsna sayesinde Allah’ı tanıyabilir, bize verilen sınırlı kabiliyetlerden yola çıkarak sınırsız kudreti anlayabiliriz. Ne kadar çok esmanın anlamını kavrar ve dualarımızda kullanırsak, o kadar çok ilmin anahtarı elimizde olur. Hangi esmaları ruhumuza, yaşamımıza yansıtırsak, o esmaların nuruna bürünürüz.

“Doğu da Allah’ındır, batı da… Nereye dönerseniz Allah’ın zâtı oradadır. Şüphesiz Allah (zât ve sıfatlarında) sınırsızdır, çok bilgilidir.” (2/Bakara Suresi, 115. Ayet)

Rabbimize yakın olmamız ve dualarımızın makbul olması için en önemli araç esmayıhüsnadır. Esmaların işaret ettiği ilimleri öğrenemezsek kâinatın bütün hikmetleri ve anlamları bize kapalı olur, Allah’ı tanıyamayız. Allah’ı tanımayan bir insan yaradılış amacının gereklerini yerine getiremez, dolayısıyla Rabbine gerçek anlamda kulluk yapamaz. Yaradılış amacından uzaklaşarak manevi boşluğa düşer ve yaşamının anlamını kaybeder.

Bu olgunluğa ulaşmayan ruh hiçbir zaman gerçek mutluluğu yakalayamaz ve şeytanın esiri olur. Sonuç olarak onun aldatmacalarıyla uğraşır.

Günümüzde birçok insanın ruhsal problemleri onların yaradılış amaçlarını anlayamamasından ve Allah’ı gerçek anlamda tanıyamamasından kaynaklanır.

Rabbini gerçek anlamda tanıyanlar iyi bir kul olma mertebesine yükselirler ve yaşamları anlamlı hale gelir.

Esmayıhüsna Allah’ın isimlerindeki derin anlamları bilerek onların üzerinde düşünen insan için ferahlık, huzur ve güç kaynağıdır. Esmalarla ruhunu olgunlaştıran insan ruhsal ve bedensel sorunlardan da arınır. Nasıl ki ruh ve bedenden oluşan insan yaşamak için karnını doyurmaya, susuzluğunu gidermeye, nefes almaya ihtiyaç duyuyorsa, ruhunu da manevi unsurlarla beslemeye ihtiyaç duyar.

Ruh ve beden bütün olduğundan, birindeki rahatsızlıklar diğerine yayılabilir. Bedenimiz ve ruhumuz birbirinden etkilenir. Sonuç olarak ruh ve beden sağlığımızı birbirinden ayıramayız.

İnsanın dünyevi sıkıntılara bağlı olarak yaşadığı ruhsal problemler, beden sağlığını etkileyerek hastalanmasına sebep olabilir. Beklentilerini karşılayamayan, aradığını bulamayan insan büyük bir karamsarlığa, boşluğa düşer, ümidini kaybeder. Hayat çekilmez hale gelir. Hayatı ümitsizlik ve üzüntüyle dolu olanların bağışıklık sistemi zayıf düşer; kalp, tansiyon, solunum, mide ve bağırsak problemleri, hatta kanser gibi sağlık sorunları yaşayabilirler.

İnsanın yaşadığı değersizlik duygusu, hayal kırıklığı, takıntılar, üzüntüler, stres ve depresyon bütün bedenine ve organlarına yayılır, olumsuz etkiler. Fakat Allah’ı hakkıyla tanıyanlar manevi olgunluğa erişirler, yaşadıkları sıkıntılara bağlı olarak ortaya çıkan duygusal değişimlerle kolayca başa çıkabilirler.

Allah’ın rahmeti ve merhameti ebediyen hepimizin üzerine olsun…

Manevi Şifa Terkipleri Kitabının İçeriği Nedir ve Nasıl Okunur? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız!

Manevi Şifa Terkipleri Kitabı Nasıl Okunur? En Etkili Dualar (manevidilekce.com)

İnstagramdan beni takip etmek ve paylaşımlarımdan faydalanmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın!

https://www.instagram.com/ilahiyatci.tuba.hoca/

Manevi Dilekçe ve Manevi Şifa Terkipleri Kitap Setini Sipariş Vermek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın!

Manevi Dilekçe Kitap Seti | Manevi Dilekce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir