Ayetel Kürsi – Ayetel Kursi Okunuşu

Ayetel kürsi nasıl okunur? Ayetel Kursi büyük fazileti nedir? Ayetel kürsi neden Kuran-ı Kerim’in en büyük ayetidir?

Ayetel Kursi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Yazılışı

Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Her şeyin bir şerefi var. Kur’an-ı Kerim’in şerefi de Bakara Suresi’dir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir: ‘Âyetü’l-Kürsî.” (Tirmizî, Kütüb-i Sitte)

Bu hadis Allah’ın kitabı Kur’an’da en önemli ayetin Âyetü’l-Kürsî olduğunu gösterir. Allah’ın El-Hayy ve El-Kayyûm olduğunu bütün kalbinle benimseyip aklınla düşünüp, manasını anlamalısın. Böylece bilmen ve özümsemen gereken her şeyi daha kolay idrak edebilirsin. Allah’ı tanımanın özü El-Hayy ve El-Kayyûm isimlerini zihninde açıklığa kavuşturmana bağlıdır. Bu durum Allah’ın kendini tanıttığı diğer isimleri daha rahat kavramanı sağlar.

Ayetel Kürsi başından sonuna kadar her kelimesinde Allah’ı tanıtan bir ayettir. Allah’ı hakkıyla tanımak isteyenler için mutlaka anlamının şuuruna varılması gereken bir ayettir.

Ayetel Kürsi
Ayetel Kürsi

“Ey Ebü’l-Münzir! Allah’ın kitabından ezberinde bulunan âyetlerden hangisinin daha büyük olduğunu biliyor musun?” diye sordu. Ben:

–Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyu’l-kayyûm, dedim. Bu cevabım üzerine elini göğsüme vurdu ve:

– “İlim sana mübarek olsun, ey Ebü’l-Münzir” buyurdu. (Müslim, Müsâfirîn 258)

Bu hadis-i şerif, Allah’ın El-Hayy ve El-Kayyum olduğunu bütün kalbimizle benimsediğimizde, zihnimizde tefekkür edip, manasını açıklığa kavuşturduğumuzda bilmemiz ve özümsememiz gereken her şeyi daha kolay bir şekilde idrak edebileceğimizi gösteriyor.

Allah’ı tanımanın özü El-Hayy ve El-Kayyum esmalarını zihnimizde açıklığa kavuşturmamıza bağlıdır. Böylelikle Allah’ın kendini tanıttığı diğer esmaları daha rahat kavrayacağız. 

Ayetel Kürsi Arapça okunuşu :


بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ ﴿ اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu:

“Allâhu lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyum, lâ te’huzuhu sinetun ve lâ nevm, lehu mâ fîs semâvâti ve mâ fil ard, menzellezî yeşfeu indehû illâ bi iznih, ya’lemu mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum ve lâ yuhîtûne bi şey’in min ilmihî illâ bi mâ şâe, vesia kursiyyuhus semâvâti vel ard ve lâ yeûduhu hıfzuhumâ ve huvel aliyyul azîm” (2/Bakara, 255)

Ayetel Kürsi Anlamı:

“Allah, O’ndan başka ilah yoktur; O, hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Allah’ın rahmeti ve merhameti ebediyen hepimizin üzerine olsun…

Manevi Şifa Terkipleri Kitabının İçeriği Nedir ve Nasıl Okunur? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız!

Manevi Şifa Terkipleri Kitabı Nasıl Okunur? En Etkili Dualar (manevidilekce.com)

İnstagramdan beni takip etmek ve paylaşımlarımdan faydalanmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın!

https://www.instagram.com/ilahiyatci.tuba.hoca/

Manevi Dilekçe ve Manevi Şifa Terkipleri Kitap Setini Sipariş Vermek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın!

Manevi Dilekçe Kitap Seti | Manevi Dilekce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir